Kilka słów o Stomatologii
Wiele osób zastanawiając się nad wyborem swojego przyszłego zawodu myśli o kierunkach medycznych. Jest to bardzo ciekawa i godna polecenia ścieżka rozwoju, od zarania dziejów związana z pewnego rodzaju prestiżem. Nie ma co się dziwić – każdego mogą dosięgnąć problemy ze zdrowiem, więc nasze życie może zależeć właśnie od umiejętności lekarzy.
Stomatologia jest bardzo bliska temu podejściu, chociaż jednocześnie w pewnym stopniu odmienna od klasycznej medycyny. Wszyscy wiedzą gdzie szukać pomocy z bolącym zębem, jednocześnie sporo osób boi się dentystów. Obecnie jednak stomatologia wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś – nowoczesne leczenie stomatologiczne już w ogóle nie boli, znacznie więcej jest też planowania i technologii cyfrowych. Stomatolog musi mieć więc w sobie zarówno coś z lekarza (umiejętność planowania i kompleksowego podejścia do pacjenta), artysty (zdolności manualne i poczucie estetyki) oraz psychologa (rozmowa a pacjentem, pomoc w przełamywaniu strachu przed leczeniem).
Jakie są plusy stomatologii?
– jednym z dużych plusów jest elastyczność czasu pracy – w sporej części przypadków, mamy dużą swobodę przy decyzji w jakich godzinach przyjmujemy pacjentów. Łatwo też dzięki temu zwiększać lub zmniejszać liczbę godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach, balansując między możliwościami finansowymi, a wolnym czasem.
– w przeciwieństwie do kierunku lekarskiego, stomatologia nie wymaga ukończenia specjalizacji, dzięki czemu czas nauki jest znacznie krótszy. Same studia trwają również o rok krócej (5 lat).
– stomatologia jest mocno sprywatyzowaną branżą, a co za tym idzie – pozwala na bardzo przyzwoite zarobki. Im bardziej się szkolimy i rozwijamy, tym bardziej jeszcze można je podnieść, a wręcz zwielokrotnić. Dodatkowo dentyści mogą pracować zarówno na umowę o pracę, jak i mieć własną działalność gospodarczą (jest to bardziej powszechne podejście).
– wraz z nabieraniem doświadczenia czerpie się ogromną satysfakcję z pomocy pacjentom. Dokonywane metamorfozy uśmiechu, niejednokrotnie związane z poprawą całego komfortu życia pacjenta, potrafią dać ogromny zastrzyk motywacji do dalszej pracy.
– obecnie stomatologia zmierza ku coraz węższym specjalizacjom, które bardzo różnią się od siebie. Dzięki temu niemal każdy znajdzie coś pasującego do swojego charakteru.
W takim razie, jakie są minusy?
– jednym z głównych minusów jest na pewno odpowiedzialność. Nasze umiejętności i wiedza odpowiadają bezpośrednio za zdrowie pacjentów. Wiec w każdej sytuacji, kiedy pójdzie coś nie tak, gdzieś z tyłu głowy będziemy mieli „czy mógłbym to zrobić lepiej?” Dlatego by być co najmniej dobrym stomatologiem, trzeba się nieustannie szkolić – a szkolenia potrafią być bardzo drogie, wymagając jednocześnie poświęcania wolnego czasu, w tym weekendów.
– problemem jest też zależność od naszej sprawności manualnej. Jeśli przykładowo złamiemy rękę – nie będziemy w stanie zarabiać. Dlatego trzeba być pod tym względem szczególnie ostrożnym.
– wielu stomatologów ma również problemy z prawidłową postawą, związaną z pracą w niewygodnej pozycji
Czy warto?
Według mnie zdecydowanie! Sam czerpię ogromną radość ze stomatologii i jest ona moją pasją. Każde ziarno pasji potrzebuje jednak odpowiednim warunków, żeby rozkwitnąć i unikać miejsc, gdzie może uschnąć. Stąd też moja inicjatywa w postaci Rankingu Uczelni Stomatologicznych Larania Dentistry, który ma pomóc przyszłym studentom stomatologii w wyborze odpowiedniego dla nich miejsca do studiowania. Dzięki temu będą mogli w pełni rozwinąć skrzydła i w przyszłości zostać świetnymi stomatologami.
lek. dent. Tomasz Łukasik